Themes - Twenty Twenty-Three - en to nl translation catalogue (51 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
nl: Twenty Twenty-Three is ontworpen om te profiteren van de nieuwe ontwerp gereedschappen die in WordPress 6.1 zijn geïntroduceerd. Met een schone, lege basis als uitgangspunt, bevat dit standaardthema tien uiteenlopende stijlvariaties die zijn gemaakt door leden van de WordPress community. Of je nu een complexe of ongelooflijk eenvoudige site wil bouwen, je kunt het snel en intuïtief doen via de gebundelde stijlen of zelf in creatie en volledige aanpassing duiken.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
nl: Bericht meta

[ctx: Template part name]
en: Comments
nl: Reacties

[ctx: Font family name]
en: System Font
nl: Systeemlettertype

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
nl: Blog (Alternatief)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
nl: Blanco

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
nl: Fluister

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
nl: Tertiair naar secundair naar primair vast

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
nl: Primair naar secundair naar tertiair vast

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
nl: Primair naar secundair naar tertiair

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
nl: 2x groot

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
nl: Extra groot

[ctx: Font size name]
en: Large
nl: Groot

[ctx: Font size name]
en: small
nl: klein

[ctx: Gradient name]
en: Dots
nl: Stippen

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
nl: Basis naar primair

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
nl: Tertiair naar secundair

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
nl: Secundair naar primair

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
nl: Primair naar secundair

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
nl: Gigantisch

[ctx: Font size name]
en: Huge
nl: Enorm

[ctx: Font size name]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: Font size name]
en: Tiny
nl: Erg klein

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
nl: Druiven

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
nl: Standaard filter

[ctx: Style variation name]
en: Block out
nl: Uitblokken

[ctx: Color name]
en: Tertiary
nl: Tertiair

[ctx: Color name]
en: Secondary
nl: Secundair

[ctx: Color name]
en: Primary
nl: Primair

[ctx: Color name]
en: Base
nl: Basis

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
nl: Primair naar tertiair

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
nl: Tertiair naar primair

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
nl: Basis naar secundair naar basis

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
nl: Secundair naar basis

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
nl: door

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
nl: Geplaatst

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
nl: Bericht meta

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Er kwam niets overeen met je zoektermen. Probeer het opnieuw met enkele andere keywords.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
nl: Verborgen geen resultaten inhoud

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
nl: Reacties

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
nl: Verborgen reacties

en: Search
nl: Zoeken

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
nl: Zoek...

[ctx: label]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
nl: Deze pagina kon niet gevonden worden.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
nl: Verborgen 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
nl: Met trots aangedreven door %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
nl: Standaard footer

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
nl: Neem contact op

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
nl: Heb je enige boek aanbevelingen?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
nl: Call to Action
